Kako navodnjavati maline?
22.05.2012, 11:20
Kvalitet vode je u većini krajeva dobar da bi mogla da se korisiti za navodnjavanje. Ipak, pre nego što počnete sa navodnjavanjem potrebno je proceniti kvalitet vode. Kvalitet vode čine njen fizički, hemijski i biloški sastav. Fizički sastav predstavljaju pesak, mulj ili drugi materijali koji se zadržavaju u vodi. Dok fizički materijali generalno ne nanose štetu voćnim zasadima, ipak mogu oštetiti sisteme za navodnjavanje. Visok sadržaj peska može, na Izbijanje lateralnih pupoljaka nakon primer, oštetiti pumpe i zapušiti sistem kap po kap.
U hemijskom sastavu vode ne sme biti mnogo rastvorenih materija, organskih jedinjenja poput nafte i rastvorenih jona. Voda sa visokom koncentracijom potpuno rastvorenih čvrstih materija može uticati na zasade voća osetljivog na soli kao što je na primer malina, uzrukujući propadanje listova i opšte usporavanje rasta. Većina biljaka je osetljiva na elemente kao što su hlor, natrijum i bor. Odnesite na analizu uzorak vode koju koristite za navodnjavanje u stakleniku, da biste izmerili pH vrednost kao i prisutne minerale. pH vrednost i EP vode (električna provodljivost koja iskazuje sadržaj rastvorenih soli) se razlikuju u vodama iz različitih regiona i ali će na kraju odražavati hemijski sastav mešavine đubriva koju koristite.
Neka komercijalna đubriva će na pakovanju imati označen nivo električne provodljivosti đubriva izraženu u ppm i stepenu. Optimalni raspon pH vrednosti i EP nivoa će varirati od useva do useva; kod maline optimalna pH vrednost vode treba da bude između 6,0 i 6,5 sa sadržajem natrijuma <30 ppm i hlora <50 ppm, i nivooom EP <3 mS/cm. Više detalja o aspektima koji se odnose na vodu i ishranu maline u staklenicima, možete pronaći u knjizi
Water and Nutrient Management for Greenhouses koja se može dobiti u NRAES (Natural Resource, Agriculture, and Engeneering Service) koja je navedena na kraju ove publikacije.
Sadržaj bioloških materijala, kao što su bakterije i alge, je češće prisutan u površinskim izvorima vode. Ovi sastojci ne nanose direktnu štetu voćnim zasadima, ali mogu ometati normalo funkcionisanje sistema za navodnjavanje kap po kap. Biloški materijali ne bi trebalo da predstavljaju problem ako se korisiti bunarska voda ili voda iz gradskog vodovoda. Sistem za navodnjavanje Kod sistema za navodnjavanje "kap po kap", kapljači se svrstavaju u dve kategorije: (1) sa linijskim ispustom i (2) sa tačkastim ispustom. Kapljači sa linijskim ispustom su sastavni deo mikrocevi. Kapljači sa tačkastim ispustom mogu imati jedan ili više ispusta i generalno se klasifikuju kao kapajući, rasprskujući ili znojeći u zavisnosti od metode zalivanja.
U poređenju sa prskalicama kapljači imaju veoma male otvore, najčešće prečnika igle. Različiti kapljači imaju različite karakteristike unutrašnjeg protoka koje određuju njihovu osetljivost na promene pritiska i čestice prisutne u vodi. Zbog malih otvora na kapljačima, potrebno je filtriranje vode korišćenjem filtera finoće 30-200. Međutim, neki kapljači se sami čiste ili se mogu skinuti i očistiti. Korišćenjem kapljača koji sami regulišu pritisak obezbeđuje se ista količina vode za svaku sadnicu i onemogućava se preveliko zalivanje ili nedovoljno zalivanje. Kapljači niskog pritiska rade na pritisku od 2-4 psi sa protokom od 1,9 - 5,7 litara na sat.
Pošto je pritisak i kapacitet kapljača mnogo manji u odnosu na prskalice, "kap po kap" lateralne i glavne dovodne cevi su manje, pa su i godišnji troškovi najčešće manji. Publikcija pod nazivom Trickle Irrigation in the Eastern United States (NRAES-4) pruža detaljne informacije o ovom načinu navodnjavanja uključujući sve apsekte koji se odnose na zasade jagodičastog voća i mnoge aspekte vezane sa postavljanje sistema.
Navodnjavanje je pravilno kada u zoni korenovog sistema u saksiji nema suvih mesta i kada se voda kreće kroz celu saksiju. Ako se navodnjavanje nastavi kada voda počne da ističe iz saksije, đubrivo se ispira i voda koja ističe odnosi određene hranljive materije.
Komentari
Trenutno nema komentara, komentarisite clanak pomocu forme koja se nalazi ispod
Obavestenje: Komentari nisu zvanicni stavovi ovog sajta već subjektivna mišljenja. Sajt Uputstva.rs nije odgovoran za stavove koji su iznešeni u komentarima i oni su vlasništvo njihovih autora.