U zapadnoj evropi a delimicno kod nas gaji se kao i sobna biljka i ima je u beloj, roze, svetlo crvenoj, ljubičastoj i šarenoj varijanti. Nežna je i krta biljka pogodna za početnike jer uspeva uz lošiju negu, tako da ukoliko nesto pogresiti nece biti fatalno.
Seje se u januaru, u supstrat gotov ili dobijen mešavinom baštenske zemlje, stajnjaka i dela peska. Seme se ne zakopava, niti se prekriva zemljom. Pri temperaturi od 22°C-24°C klija od 3-5 dana.
Vlaga se smanjuje kada se pojave stabljike i kotiledoni, i zalivanje se obavi tek kada se supstrat blago prosuši. To utiče na dobro ukorenjavanje biljaka.
Održavanje i nega rasada se sastoji u provetravanju radi smanjenja vlažnosti vazduha i kao preventiva bolesti, stvaranju lišaja i gljivica; zalivanju, prihrani i zaštiti.
Od trenutka sejanja do rasađivanja prođe najčešće 4-5 nedelja, a dan–dva pred rasađivanje možemo izvršiti zaštitu sa preparatima kao što su, Previkur N ili BevikurN i to najbolje zalivanjem rasada. Rasađivanje počinje kada su formirana prva dva prava listića i to u saksije prečnika 10 cm.
Prihranjuje se pri svakom drugom zalivanju sa đubrivom bez fosfora, tako se utiče na rast biljaka, uz obavezno potpuno prosušivanje supstrata između dva zalivanja. Do pojave cvetova prođe još 5-6 nedelja.
Napolje se iznosi u aprilu kad prođu pozni prolećni mrazevi.
Sadi se u žardinjere ili direktno u vrt, u plodnu propusnu zemlju.
Impatiens je biljka kojoj odgovara senka i ne bi trebalo da bude previše izložena sunčevim zracima, najviše prva 4 jutarnja sata.
Dalja nega do jeseni je redovno zalivanje, ali ne preterano, jer će višak vode učiniti veču štetu nego korist. Naime impatiens je sam po sebi vodenast i krt, pa višak vode može da dovede do truljenja stabla i korena biljke.
Vremenom će dostići visinu do 40-50 cm, tada se naizmenično zakidaju vrhovi, u više navrata, da bi se podstaklo grananje, a izbeglo ogoljavanje biljke. Tako će ona ostati nižeg rasta a stalno će biti u cvetu.