Laptop neće da se uključi. Šta uraditi?
13.05.2013, 11:38
Šta uraditi kada laptop neće da se upali? U ovom članku daćemo vam neke od predloga kako da rešite problem paljenja laptopa. Saveti i predlozi koje ćemo vam navesti nisu usmereni na određeni brend ili pak neki konkretan model već uopšteno za sve laptopove.
Primer 1. Laptop ne daje nikakve znake „života“
Šta uraditi u ovom slučaju?
1. Proverite da li utičnica ima struje i da li struja dolazi do laptopa. Lampica je upaljena ako struja dolazi do CD adaptera. Pokušajte i sa drugom utičnicom.
2. Testirajte da li je DC adapter u redu i da li je izlazni napon dobar. Za ovo testiranje možete koristiti voltmetar.
3. Pretpostavimo da DC adapter radi i da šalje odgovarajuću jačinu struje. U ovom slučaju izvadite kabl za napajanje iz računara, izvadite bateriju, sačekajte 1-2 minuta i vratite kabl za napajanje u laptop i pokušajte da uključite laptop ponovo.
Ukoliko ste testirali adapter i došli do zaključka da je pokvaren i želite da nabavite novi, evo par saveta koja treba imati na umu:
Jačina struje koja ide iz DC adaptera u laptop mora biti identična onoj koja je na originalnom adapteru. Amperaža (A) novog adaptera može biti ista ili viša od originalne.
Ukoliko ni ovo ne pomaže i laptop i dalje neće da se uključi onda je problem do matične ploče koja je pregorela ili je problem sa DC napajanjem laptopa. Moguće je da je napajanje laptopa (DC power jack) pokvareno i da struja ne dolazi do matične ploče. U ovom slučaju morate otvoriti laptop i zameniti napajanje. Pogledajte u našem prethodnom postu kako možete popraviti napajanje na laptopu.
Primer 2. Kada priključite kabl za napajanje i pritisnete dugme za pokretanje laptopa isti počne da pravi normalnu „buku“, LED sijalica se upali, ali ekran je i dalje crn. Laptop neće da se pokrene dalje.
Prvo što ćete proveriti jeste vaš LCD ekran. Pogledajte ekran na dnevnoj svetlosti. Moguće je da je slika na ekranu, ali da je problem sa pozadinskim osvetljenjem, pa je sam prikaz veoma bled.
Ukoliko nema nikakve slike na ekranu testirajte laptop sa eksternim monitorom. Povežite eksterni monitor preko VGA porta na vaš laptop, a zatim ga uključite. Možete menjati prikaz između eksternog i laptop monitora pritiskom na tester Fn i F4 istovremeno na HP računarima, Fn i F5 na Toshiba laptopovima i Fn i F7 na IBMu. Druge marke moguće da koriste drugu kombinaciju tastera.
Ako eksterni monitor radi, a interni LCD ekran ne prikazuje sliku onda je problem sa LCDom ili video kablom. Takođe proverite da je video kabl dobro povezan matičnom pločom i LCD ekranom. Probajte da izvadite kabl, pa ga ponovo povežite.
U našem slučaju ekran laptopa kao i eksterni ekran su bili potpuno crni. Ni jedan od njih nije pokazivao sliku. To nam je bio jasan signal da problem nije povezan sa LCD monitorom ili video kablom. Iz našeg iskustva pretpostavili smo da je problem sa memorijom laptopa.
Probajte da izvadite RAM memoriju iz ležišta i vratite je nazad. Moguće da je od vibracija pri prenošenju laptopa RAM-ska memorija ispala iz ležišta i da gubi kontakt. Očistite mesta kontakta na memoriji sa gumicom za hemijske. Probajte i da premestite u drugo ležište memoriju. Probajte da zamenite RAM sa drugim koji sigurno radi. Ovo će otkloniti sumnju da vam je memorija u kvaru (pregorela). Ukoliko imate dve memorije možete probati da sa samo jednom, a zatim drugom, memorijom uključite laptop. Ovim otklanjate mogućnost da je samo jedna memorija pokvarena. Pokušajte i da ih premestite tj. da im zamenite mesto.
Na laptopu koji smo popravljali ovo nije rešilo problem. To nam je dalo dovoljno dokaza da budemo sigurno da problem nije sa vezan za RAM-sku memoriju i nastavili smo sa daljim ispitivanjima.
Pokušajte da uključite laptop bez baterije, hard diska i DVD drajva.
Takođe, probajte da startujete računar sa eksternim monitorom i pritom isključite video kabl sa matične ploče. Ako se laptop uključi i prikaže sliku na eksternom monitoru očito da nešto nije uredu sa monitorom.
Probali smo da uklonimo hard disk i DVD drajv, ali ni ovo nije pomoglo. Isključen video kabl takođe nije dao pozitivan rezultat. Nastavili smo sa rasklapanjem laptopa deo po deo. Uklonili smo bežičnu karticu, modem, isključili i tastaturu, ali ni to nije pomoglo.
I dalje nismo dobijali sliku na eksternom monitoru ni bez svih ovih delova.
Na kraju smo rasturili laptop i uklonili matičnu ploču.
Skinuli smo matičnu ploču i sastavili smo osnovne komponente laptopa.
1. Matična ploča. Kao i na većini laptopova video kartica je integrisana sa matičnom pločom.
2. Procesor sa hladnjakom (heatsink) i ventilatorom
3. RAM-ska memorija koja provereno radi
4. Deo sa dugmetom za paljenje kako bismo pokrenuli laptop
5. DC adapter koji isto tako provereno radi
I dalje nismo dobili sliku na eksternom monitoru i ako se sistem podigao, uključio se i ventilator, ali opet bez prikaza slike.
Sada smo već 95% sigurni da je matična ploča pregorela. Procesori veoma retko se kvare tako da smo rešili da zamenimo matičnu ploču novom. Posle stavljanja nove matične ploče pojavila se slika na eksternom monitoru, a posle sklapanja i na samom monitoru laptopa.
Ono što savetujemo ako već niste napredni korisnici računara najbolje je da probate samo neke od početnih stvari kako biste sami rešili problem. Ukoliko ništa od gore pomenutog ne pomogne ne preporučuje se da sami rasklapate ceo računar, već je najbolje da se obratite profesionalnom servisu za laptopove.
Komentari
Trenutno nema komentara, komentarisite clanak pomocu forme koja se nalazi ispod
Obavestenje: Komentari nisu zvanicni stavovi ovog sajta već subjektivna mišljenja. Sajt Uputstva.rs nije odgovoran za stavove koji su iznešeni u komentarima i oni su vlasništvo njihovih autora.